Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Υπηρεσίες
          προς το κοινό

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΡΙΟ
Το Αναγνωστήριο λειτουργεί τις εργάσιμες ημέρες και ώρες, από τις 8.30 πμ. έως 14.30 μμ. Στους ερευνητές χορηγούνται φωτοαντίγραφα (όταν η κατάσταση του αρχειακού υλικού το επιτρέπει) ή/και ψηφιακά αντίγραφα του αρχειακού υλικού

Κανονισμός αναγνωστηρίου

Αίτηση αναπαραγωγής υλικού

Αίτηση Χορήγησης Επικυρωμένου Αντιγράφου

Δήλωση για τα Προσωπικά Δεδομένα

Αίτηση ερευνητή

Αίτηση ερευνητή στα Αγγλικά (Researcher Application Document)

Αίτηση χορήγησης επικυρωμένου αντιγράφου Δικαστικών Αρχείων

Ενημέρωση παλαιών ερευνητών για το νέο νόμο Περί Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (GDPR)

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ
Στο Τοπικό Αρχείο Αιγίου λειτουργεί βιβλιοθήκη, υποστηρικτικά στις δραστηριότητες του Αρχείου και στις έρευνες όσων συμβουλεύονται το αρχειακό υλικό της Υπηρεσίας.
Οι τίτλοι καλύπτουν ιστορικά, αρχειονομικά, παιδαγωγικά, λογοτεχνικά, αλλά και ποικίλα θέματα βιβλιογραφίας της περιοχής της Αιγιαλείας και των Καλαβρύτων.
Η βιβλιοθήκη δεν είναι δανειστική. Το κοινό έχει πρόσβαση κατά τις ώρες λειτουργίας της υπηρεσίας (εργάσιμες ημέρες και ώρες 8.30 πμ. έως 14.30 μμ. ).
ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ
Οι επισκέψεις σχολείων και τα εκπαιδευτικά σχολικά προγράμματα πραγματοποιούνται μετά από συνεννόηση με το προσωπικό του Αρχείου.

ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ